Daniel Klánský (*1992)

Publiku se představil na mnoha koncertech v tuzemsku i v zahraničí (Florencie, Milano a další). Je laureátem několika pěveckých soutěží, finalistou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a absolutním vítězem a držitelem Ceny Českého rozhlasu na Mezinárodní písňové soutěži B. Martinů. Od května 2015 hostuje v opeře Národního divadla, kde účinkoval v představení: Jan Kučera- Rudá Marie v roli Mirko Hýla a Vedoucího (režie- V. Čermáková dirigent- J. Kučera)- Krakatit role Ing.Tomeše ( režie- Alice Nellis dirigent- P. Kofroň) a Prodaná Nevěsta role Indiána.
Pod Státní operou Praha účinkoval v české premiéře opery Benjamina Brittena- Billy Budd v roli Donalda (režie- Daniel Špinar dirigent- Christopher Ward).Ještě v roce 2018 ho zde čeká role Velekněze ve Verdiho opeře Nabucco v režii J.Cury a pod vedením A.S.Weisera.
V divadle F.X.Šaldy v Liberci vystupuje jako Schaunard v opeře G. Pucciniho La Bohéme v režii L.Keprtové a dirigentem M. Doubravským a v roli Pappacody v operetě Noc v Benátkách Johanna Strausse syna, v režii D.Dinkové a dirigentem J.Kurfiřtem. v Národním divadle Moravskoslezském se představí jako Marco v opeře Gianni Schicchi v režii R.Poláka a dirigentem T.Braunerem
Od podzimu 2013 je posluchačem HAMU ve třídě prof. Magdaleny Hajóssyové. Jako student HAMU si zahrál v operním studiu například roli Papagena (W.A Mozart- Kouzelná flétna režie- M.Lieberzeit dirigent-Ch.Iwasaki). Spolu se společností RunOperun sehrál v pražském divadle Venuše ve Švehlovce moderní verzi opery Figarova Svatba v roli Hraběte Almavivy (režie V.Loulová dirigent L.Klánský). Na festivalu Olomoucké barokní slavnosti ztvárnil role Epikurejce (Facettum Musicum), Sylvanuse (Endymio) a Ferilda (Yta Innocens).
Často vystupuje se svým otcem, světoznámým klavírním virtuosem Ivanem Klánským, vystupoval též s Bennewitz kvartetem, Epoque quartetem, několikrát s Komorní filharmonii Pardubice (pod taktovou J.Kučery, M.Šedivého, M.Štilce) či s Karlovarskou filharmonií (pod taktovkou J.Kučery a F.Drse), s Moravskou filharmonii Olomouc (dirigoval M.Stašík),se Západočeským symfonickým orchestrem (pod taktovkou M.Peschíka) . Na koncertním turné se představil společně se svým bratrem Lukášem Klánským a houslistou Janem Mráčkem.
V Praze pravidelně koncertoval pro Mozartovskou obec na Bertramce, např. pro pedagogy z rakouského Mozartea či společnost W. A. Mozarta v New Yorku. Účinkoval na koncertě k Mozartovým narozeninám, který přenášel Český rozhlas. Vystoupil také na celé řadě tuzemských hudebních festivalů, například: Smetanova Litomyšl, Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích, Svátky hudby v Praze, dále pak Olomoucké barokní slavnosti, Klášterní hudební Slavnosti Šumperk a další.